امضای تفاهم نامه همکاری بین پردیس البرز و معاونت مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

۲۴ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۲:۲۱ کد : ۱۵۴۶۵ اخبار
تعداد بازدید:۱۵۷۰

 

روابط عمومی پردیس البرز- پردیس البرز دانشگاه تهران و معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تفاهم نامه همکاری امضا کردند.

دکتر یونس نوربخش دربارۀ لزوم توجه به همکاری سازمان‌های مختلف گفت: «متاسفانه ما از ظرفیت‌های هم‌افزایی کم استفاده می‌کنیم و بیشتر تمایل داریم خودمان کارها را به تنهایی انجام دهیم در حالی که در بقیه دنیا تمایل بر این است که هرکس خودش بخش کوچکی را انجام دهد و بقیه کارها را واگذار کند. اینکه چرا در ایران این هم‌افزایی صورت نمی‌گیرد، دلایل مختلف معرفتی، اجتماعی و سیاسی دارد. اما باید از این وضعیت فاصله گرفت و به سمت هم‌افزایی حرکت کرد».

رئیس پردیس البرز دانشگاه تهران افزود: «در جاهایی که این همدلی وجود دارد کارهای خوبی صورت می‌گیرد. یک مثال آن همکاری ما با دانشگاه علوم پزشکی زنجان به عنوان متولی امر میان‌رشته‌ای حوزۀ پزشکی است که با توجه به سابقۀ خوب ما در این حوزه، به طور مشترک سمپوزیومی برگزار خواهیم کرد. این سمپوزیوم چندین مؤسسه را به هم پیوند داده است که قرار است هرکسی سهم خود را انجام دهد».

وی با اشاره به نقش مؤثر دانشگاه‌ها و مؤسسات علمی در جامعه تصریح کرد: «کارهایی که دانشگاه‌ها در دنیا انجام می‌دهند، کم‌هزینه‌ترین و مؤثرترین کارهاست که تشریفات دست و پا گیر را ندارد. مثلاً یک وبینارکه اخیراً برگزار شد صدها سخنران داشت اما بعید می‌دانم هزینه زیادی صرف آن شده باشد».

دکتر نوربخش درباره تأثیر پردیس البرز در جذب دانشجویان گفت: «پردیس البرز به عنوان مجموعه‌ای که وارد دهمین سالگردش شده و با حدود ۲۳۰۰ دانشجوی تحصیلات تکمیلی، به صورت خودگردان و بدون هیچ بار مالی برای دولت، توانسته است جوانانی را جذب کند که در نبود جاهایی مثل پردیس به سایر کشورها می‌رفتند و با صرف هزینه‌های زیاد و مشکلات جانبی زیاد تحصیل می‌کردند».

استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تهران با اشاره به لزوم تغییر نگاه در مدیریت امور اظهار داشت: «دوران وابستگی به چاه نفت و بودجه دولتی گذشته است. باید از سیستم رانتی و مصرفی فاصله گرفت و برای جامعه سرمایه خلق کرد. البته گذر از یک سیستم به سیستم دیگر تبعاتی هم دارد و ممکن است مورد نقد هم باشد که خود این نقدها می‌تواند به از بین بردن ایرادها و نقص‌ها و پیشبرد امور کمک کند».

وی افزود: «هرکسی در قبال هزینه‌هایی که برایش صورت می‌گیرد باید پاسخگو باشد. باید بین ورودی و خروجی افراد در جامعه تناسب وجود داشته باشد. ما باید به کمترین هزینه‌ها هم حساسیت داشته باشیم و حساب و کتاب پس بدهیم. نمی‌شود پول و هزینه زیادی را صرف افرادی کرد که هیچ سودی برای جامعه ندارند».

رئیس پردیس البرز در بخش دیگری از سخنان خود گفت: «رضایت‌مندی یکی از شاخص‌هاست که بسیار مورد تاکید پردیس البرز است و شاید یک نظرسنجی در میان واحدهای دانشگاه تهران این مسئله را به خوبی نشان دهد. ما به مسائل ریز هم حساسیت نشان می‌دهیم زیرا معتقدیم که برطرف کردن این مسائل کوچک باعث بهبود وضعیت و در نتیجه افزایش رضایت‌مندی خواهد شد».

دکتر نوربخش با قدردانی از معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: «در پردیس البرز همه رشته‌ها وجود دارد. پردیس البرز به تمام آزمایشگاه‌ها، کتابخانه‌ها و امکانات دانشگاه تهران دسترسی دارد و این یکی از امتیازهای این پردیس نسبت به جاهای دیگر است. پردیس البرز کمترین هزینه و بیشترین سود را برای دانشگاه دارد. با همۀ دانشکده‌ها تفاهم‌نامه همکاری دارد و این دامنه فعالیت و امکانات پردیس البرز را بیشتر می‌کند».

وی ابراز امیدواری کرد که با امضای این تفاهم‌نامه کارهای مفیدی هم برای دانشگاه تهران و هم برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام شود.

در ادامه محمد خدادی جزیره‌ای عمل کردن و عدم مدیریت مناسب منابع را دو ضعف عمده خواند و گفت: «ما به جای همکاری بین بخشی به رقابت با هم پرداخته‌ایم و این رقابت حتی تا سطح درون‌بخشی هم پیش رفته است. رقابت به شکلی پیش پا افتاده به سطوح جامعه و در یک بستر ناسالم به عرصه علمی کشور هم کشیده شده است. نتیجه آن کپی پیست و تولید آثار بی‌ارزش است».

وی افزود: «هرچه سازمان کوچک‌تر باشد موفق‌تر است. زمانِ داشتن ساختمان بزرگ و کارمند زیاد گذشته است. یکی از راه‌های مقابله با افزایش هزینه‌ها، هم‌افزایی است. باید به جای موازی‌کاری به سمت هم‌افزایی حرکت کنیم زیرا وجود دستگاه‌های موازی کارایی را کاهش می‌دهد».

معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: «باید دانشگاه‌ها ساختارهای غلط را نقد کنند. دانشگاه می‌تواند با استفاده از ظرفیت‌های پژوهشی خود مشکلات را شناسایی و معرفی کند. از طرف دیگر باید افکار عمومی با دانشگاه و نقش مهم آن در جامعه درگیر شود».

وی تأکید کرد: «ما باید در چارچوب این تفاهم‌نامه بتوانیم چند کار کوچک انجام دهیم. کار کوچک را راحت‌تر می‌توان عملیاتی کرد. از آنجا که حوزه معاونت اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دستگاه‌های متعدد دسترسی دارد، امکان همکاری با دانشگاه در امر تحقیق و پژوهش را می‌تواند فراهم کند».

در پایان، تفاهم‌نامه همکاری بین معاونت مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و پردیس البرز دانشگاه تهران امضا شد.

توسعه کمی و کیفی رسانه‌های کشور و تقویت بنیه حرفه‌ای دانشجویان و اصحاب رسانه از طریق هماهنگی برای حضور دانشجویان رشته‌ها و گرایش‌های موضوع تفاهم‌نامه در رسانه‌ها به‌صورت کارورزی، هدایت مقالات و پایان‌نامه‌های دانشجویی به موضوعات مورد توافق، توسعه تعاملات پردیس با مراکز آموزشی و پژوهشی مرتبط با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌های مشترک آموزشی، برگزاری میزگردها، همایش‌ها، سمینارها و دیگر گردهمایی‌های مشترک ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی، انتشار آثار مشترک علمی و تخصصی در حوزه‌های مربوط، برگزاری تورهای رسانه‌گردی برای خبرنگاران و دانشجویان، بهره‌گیری مشترک از امکانات آموزشی و پژوهشی طرفین و همکاری در اعزام استادان و دانشجویان PHDرشته‌های مورد توافق به رسانه‌ها، دانشگاه‌ها و مؤسسات رسانه‌ای ملی و بین‌المللی از جمله مفاد این تفاهم‌نامه است.