گفت وگوی روابط عمومی دانشگاه تهران با دانش آموخته بین الملل پردیس البرز

۱۷ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۲:۱۳ کد : ۱۵۳۳۰ اخبار امور بین الملل
تعداد بازدید:۲۹۳
گفت وگوی روابط عمومی دانشگاه تهران با دانش  آموخته بین الملل پردیس البرز

ادریس نوری عبدالله، متولد ۱۹۸۵ در شهر حلبچه اقلیم کردستان است که پس از گذراندن دوره کارشناسی در دانشگاه کلار (شعبه‌ای از دانشگاه سلیمانیه) در رشته روان‌شناسی برای ادامه تحصیل، ایران و دانشگاه تهران را انتخاب کرد و در بهمن ماه ۱۳۹۷ در پردیس البرز دانشگاه تهران پذیرش گرفت.

ادریس درباره دلایل انتخاب دانشگاه تهران برای ادامه تحصیل می‌گوید: «فرهنگ ایران و فرهنگ کردستان از بسیاری جهات به هم نزدیک هستند و من دوست داشتم جایی درس بخوانم که به لحاظ فرهنگی به فرهنگ مردم کردستان نزدیک باشد، دلیل دیگر برای انتخاب ایران برای تحصیل این بود که می‌دانستم در ایران به رشته روان‌شناسی اهمیت زیادی می‌دهند و استادان بسیار خوبی در زمینه روان‌شناسی در دانشگاه‌های ایران و به ویژه دانشگاه تهران وجود دارند که کارهای پژوهشی و عملی خوبی در زمینه روان‌شناسی انجام می‌دهند».

وی با بیان اینکه سطح علمی و رتبه دانشگاه تهران یکی دیگر از دلایل او برای تحصیل در دانشگاه تهران بوده است، می‌گوید: «وقتی من در اینترنت درباره دانشگاه تهران تحقیق می‌کردم دیدم رتبه دانشگاه تهران بسیار خوب و بالاست بنابراین گفتم من باید بروم و در دانشگاه تهران درس بخوانم و از طرفی هم نزدیکی جغرافیایی به ایران بود که من تصمیم گرفتم ایران و دانشگاه تهران را انتخاب کنم که بتوانم هم خانواده‌ام را به ایران بیاورم و هم به خانواده نزدیک باشم».

وی که به پیوستگی فرهنگی ایران و اقلیم کردستان تاکید دارد، می‌گوید: «اینکه چرا رشته روان‌شناسی را برای تحصیل در دانشگاه انتخاب کردم است، چون زبان فارسی و زبان کردی شباهت‌های بسیاری دارند و برای آموزش زبان فارسی زمان کمتری را باید اختصاص می‌دادم در حالی که اگر می‌خواستم در یک کشور انگلیسی زبان درس بخوانم، برای آموختن زبان جدید باید وقت بیشتری می‌گذاشتم و این باعث هدر رفتن زمان من می‌شد».

این دانشجوی بین‌الملل دانشگاه تهران، درباره چگونگی آشنایی خود با دانشگاه تهران می‌گوید: «دوست بسیار خوبم به نام کوسار که در دانشگاه تهران تحصیل می‌کند در ایجاد علاقه در من و تشویق برای تحصیل در ایران بسیار مؤثر بود و ایشان مرا با دانشگاه تهران بیشتر آشنا کرد و توانست از دانشگاه تهران برای من پذیرش بگیرد».

ادریس نوری که زبان فارسی را به مدت دوماه‌ونیم و همزمان با گذراندن دروس دیگر، در مؤسسه لغت‌نامه دهخدا آموخته است می‌گوید: «با این حال که زبان فارسی من زیاد خوب نیست ولی با کمک استادان و دانشجویان مشکلی در درس‌ها نداشتم و همیشه دوستان ایرانی‌ام منابع لازم درسی را در اختیار من می‌گذاشتند و به من کمک می‌کردند».

این دانش آموخته پردیس البرز با بیان اینکه دانشگاه تهران استادان بسیار خوبی دارد، می‌گوید: «هم از نظر سطح علمی و هم از نظر اخلاقی دانشگاه تهران استادان بسیار خوبی دارد و من از استادان خودم بسیار راضی هستم؛ چون همه استادان رفتاری محترمانه، متواضعانه با دانشجویان دارند و در طول تحصیل من در دانشگاه تهران استادان من از هیچ کمکی به من دریغ نکردند و اینجا باید از همه این استادان قدردانی کنم».

او درباره سطح علمی دانشجویان دانشگاه تهران می‌گوید: «دانشجویان رشته‌های روان‌شناسی دانشگاه تهران هم از نظر سطح علمی بسیار خوب هستند و هم بسیار با اخلاق، امین و صمیمی هستند و من دو سال، فقط صمیمیت و درستی را در کنار دانشجویان و استادان دانشگاه تهران تجربه کردم».

ادریس نوری در ادامه سخنان خود درباره تجربه تحصیل و زندگی در ایران به تسامح و تساهل ایرانیان در برخورد با فرهنگ‌های دیگر می‌گوید: «آنچه من در اینجا دیدم، این است که مردم ایران چه در بازار و چه در دانشگاه اصلاً نژاد و زبان فرد برایشان مهم نیست. من به عنوان یک دانشجوی کرد هرگز حس نکردم در اینجا یک فرد غیرایرانی هستم؛ یعنی برایشان فرقی نمی‌کند که شما اهل کجایی و به چه زبانی سخن می‌گویی، من فقط احترام و کمک دیدم چه در دانشگاه و چه در جامعه».

دانش آموخته پردیس البرز از اولین روزهای حضورش در دانشگاه تهران به خوشی یاد می‌کند و با بیان خاطره‌ای می‌گوید: «وقتی در بهمن ۱۳۹۷ وارد تهران و دانشگاه تهران شدم یک کلمه هم نمی‌توانستم فارسی صحبت کنم و تنها کلمه‌ای که بلد بودم «بله» بود، من به همراه دوست ایرانیم با آقای دکتر افروز آشنا شدم وقتی به دیدن دکتر افروز رفتیم و دوستم، مرا معرفی کرد، آقای دکتر افروز به من خوش‌آمد گفتند و من چون فقط کلمه بله را یاد گرفته بودم در جواب ایشان گفتم «بله»! دکتر افروز در این موقع به دوست من گفت به آقا ادریس بگو اگر برای ارشد آمده است چمدانش را ببندد و برگردد عراق! و من به دوستم گفتم من متوجه نشدم ایشان چه گفتند و ایشان دوباره تکرار کردند اگر برای ارشد آمدی برگرد برو کشورت. من گفتم هم برای ارشد آمدم هم برای پیشرفت خودم، و ایشان گفتند من می‌خواهم شما در دانشگاه تهران دکترا بخوانید. این حرف ایشان آنقدر برای من جالب بود، من در آن موقع نسبت به ایشان فقط حس احترام داشتم که یک استاد چگونه یک دانشجویی خارجی را که فقط یک کلمه فارسی بلد است اینگونه تشویق می‌کند. رفتار آن روز دکتر افروز در من یک حس اعتماد به نفسی به وجود آورد تا بتوانم ادامه تحصیل بدهم و برای اولین بار بود که دیدم یک استاد چگونه برای یک دانشجو دلسوزی می‌کند و در دوره تحصیل نیز ایشان بسیار صمیمانه و دوستانه با من در تماس بودند و هر کمکی توانستند برای پیشرفت تحصیلی من انجام دادند. وقتی دیدم در تهران و دانشگاه این گونه با من برخورد می‌شود زندگی برای من بسیار آسان شد. من وقتی این فرهنگ را در دانشگاه تهران و در بین استادان و دانشجویان دیدم بسیار آسوده بودم و این اعتماد به نفسم را مدیون همه استادانم بودم که رفتاری بسیار دوستانه با من داشتند، من هر وقت هر سوالی یا مشکلی داشتم جواب مرا می‌دادند و مرا راهنمایی می‌کردند و این استادان مقصد واقعی را به من نشان دادند که مقصد فقط گرفتن مدرک نیست. من در کنار گرفتن مدرک کارشناسی ارشد چیزهای با ارزش دیگری از استادان و دانشجویان دانشگاه تهران آموختم».

دانشجوی بین‌الملل پردیس البرز، درباره مزیت تحصیل در دانشگاه تهران می‌گوید: «استادان دانشگاه تهران همگی دارای سطح علمی بالای هستند و با مراجع علمی دنیا در ارتباطند و تسلط بسیار خوبی در رشته‌های خود دارند و من در رشته خودم تجارب بسیار خوبی کسب کردم و استادان هر آنچه را می‌دانند به دانشجویان خود منتقل می‌کنند. در دانشگاه تهران این فرصت همواره برای دانشجویان وجود دارد که از تجارب و اندوخته‌های استادان خود بهره ببرند».

ادریس نوری که به تازگی از پایان‌نامه خود با راهنمایی دکتر افروز و با مشاوره دکتر ارجمندنیا دفاع کرده است، درباره انجام کارهای تحقیقاتی خود می‌گوید: «استادان من و دانشگاه در انجام کارهای تحقیقاتی از انجام هیچ کمکی به من دریغ نکردند و من توانستم کار پایان نامه‌ام را بخوبی به سرانجام برسانم».

همه فرهنگ ایران برای این دانشجوی اقلیم کردستان زیبا و دوست داشتنی است، اما او علاقه ویژه ای به فرش ایرانی و موسیقی سنتی ایران دارد: «من هر روز موسیقی سنتی ایرانی که موسیقی بسیار فاخری است گوش می‌دهم و علاقه زیادی به کارهای استاد شجریان، پسر استاد شجریان، علیرضا افتخاری و محمد اصفهانی از خوانندگان موسیقی سنتی ایران دارم».

ادریس نوری عبدالله مدتی به همراه خانواده خود (همسر و فرزند) در تهران زندگی کرده است. او ایران را کشوری با امنیت بسیار بالا توصیف می‌کند: «ایران علاوه بر امینت بالایی که دارد از نظر امکانات رفاهی و به ویژه از نظر امکانات پزشکی و بهداشتی در سطح بسیار خوبی است و تمام نیازهای بهداشتی و پزشکی در این‌جا در دسترس همگان است و مردم هر آنچه که نیاز داشته باشند در داخل کشور وجود دارد».

او درباره تعامل با دیگر دانشجویان بین‌الملل دانشگاه تهران می‌گوید: «دانشگاه باید برای ارتباط دانشجویان با یکدیگر لینکی ایجاد کند تا دانشجویان خارجی بتوانند با یکدیگر ارتباطات بیشتری داشته باشند».

ادریس نوری که تمایل دارد در مقطع دکتری در دانشگاه تهران ادامه تحصیل بدهد، می‌گوید: «من می‌خواهم یک پیشنهاد به مسئولان بدهم که برای دانشجویانی که در مقطع کارشناسی ارشد به صورت پرداخت شهریه تحصیل کرده‌اند برای دوره دکتری بورس داده شود یا حداقل ۵۰ درصد تخفیف شهریه برای دانشجویان دوره دکتری در نظر بگیرند؛ چرا که به دلیل طولانی بودن دوره دکتری، همه دانشجویان توان پرداخت هزینه بالای دوره دکتری را ندارند و از طرفی هم به خاطر شیوع کرونا تقریباً همه مردم در همه جای دنیا دچار مشکلات اقتصادی هستند و این پیشنهاد من به دانشگاه است که کمک بیشتری به دانشجویان دکتری بشود. البته من به خاطر عشق و علاقه‌ای که به ایران و دانشگاه تهران دارم چه به صورت بورس و چه به صورت غیر بورسیه، انشاالله در دوره دکتری شرکت می‌کنم».

ادریس نوری عبدالله در پایان می‌گوید: «من برای مردم ایران آرزوی سلامتی و شادکامی دارم و مردم حلبچه همواره مردم ایران را دوست و برادر خود می‌دانند؛ چرا که وقتی صدام به حلبچه حمله شیمیایی کرد، تنها کشوری که به یاری مردم حلبچه آمد کشور ایران بود و مردم حلبچه این کمک ایران را هرگز فراموش نمی‌کنند».