در گفت‌وگوی روابط عمومی دانشگاه تهران با دانش‌آموخته بین‌الملل پردیس البرز مطرح شد

میران رستم رحیم: امیدوارم برای تحصیل در مقطع دکترا به دانشگاه تهران بازگردم

۱۳ تیر ۱۴۰۰ | ۱۴:۵۲ کد : ۱۸۱۰۶ اخبار امور بین الملل
تعداد بازدید:۲۸۱

میران رستم رحیم متولد خانقین عراق، پس از سال‌ها زندگی و تحصیل در اروپا به عراق بازگشته و دانش‌آموخته کارشناس حقوق از دانشگاه بغداد است. در سال ۱۳۹۷ در مقطع کارشناسی ارشد حقوق از پردیس البرز دانشگاه تهران پذیرش گرفت و در سال ۱۳۹۹ نیز توانست با موفقیت و با کسب نمره عالی از دانشگاه تهران در رشته حقوق در مقطع کارشناسی ارشد دانش‌آموخته شود.
وی درباره آشنایی خود با دانشگاه تهران و دلایل انتخاب دانشگاه تهران و ایران برای ادامه تحصیل می‌گوید: «وقتی در سوئد زندگی می‌کردم بیشتر دوستان من ایرانی بودند و از همان زمان من به زبان فارسی و فرهنگ ایرانی علاقه‌مند شدم و زمانی که در دانشگاه «مولاردن» تحصیل می‌کردم زبان فارسی را به عنوان زبان مورد علاقه انتخاب کردم و توانستم زبان فارسی را به خوبی یاد بگیرم و پس از بازگشت به عراق و اخذ مدرک کارشناسی از دانشگاه بغداد، توانستم برای ادامه تحصیل از دانشگاه‌های سوئد پذیرش بگیرم اما عشق و علاقه‌ام به ایران و فرهنگ ایرانی و زبان فارسی باعث شد تا ایران را برای ادامه تحصیل انتخاب کنم».
وی درباره سطح علمی و رتبه دانشگاه تهران به عنوان یکی دیگر از دلایل وی برای تحصیل در دانشگاه تهران، می‌گوید: «برادرزاده‌ام در ایران تحصیل می‌کرد و به من پیشنهاد کرد تا در دانشگاه‌های ایران تحصیل کنم و من وقتی درباره دانشگاه تهران در اینترنت جست‌وجو کردم دیدم رتبه علمی دانشگاه تهران در ایران و منطقه بالاست بنابراین برای تحصیل در دانشگاه تهران اقدام کردم و توانستم در سال ۱۳۹۷ در رشته حقوق از دانشگاه تهران پذیرش بگیرم».
او که در مقطع کارشناسی ارشد در پردیس البرز تحصیل کرده است می‌گوید از اینکه دانشگاه تهران و رشته حقوق را برای تحصیل انتخاب کرده بسیار راضی است و ادامه می‌دهد که رفتار استادان و تمام پرسنلی که در مدت تحصیلم در دانشگاه تهران با آنها برخورد داشتم بسیار عالی بود و همه در مسیری که در دانشگاه داشتم بسیار کمکم کردند و باید بگویم من دانشجوی بسیار خوش شانسی بودم که استادان و کارکنان دانشگاه تهران همراهی بسیار خوبی با من در طول تحصیل داشتند.
میران رحیم سطح علمی استادان دانشگاه تهران را در مقایسه با هیأت علمی دانشگاه‌های دیگر بسیار عالی عنوان می‌کند و می‌گوید: «استادان دانشگاه تهران خودشان را همواره به‌روز می‌کنند و با منابع و مجامع علمی مهم دنیا در ارتباط‌اند و من در طول تحصیلم در دانشگاه تهران شاهد بودم که استادان همیشه در حال پژوهش و نگارش مقاله هستند و دچار سکون و رکود نیستند و همواره به دنبال انجام کارهای جدید علمی هستند».
وی با قدردانی از تمام استادان خود در دوران تحصیل در دانشگاه تهران می‌گوید: «نکته جالب دیگر اینکه استادان دانشگاه تهران خیلی پذیرای نظرات دانشجویان هستند و اجازه می‌دهند دانشجویان آزادانه به بیان نظرات علمی خود بپردازند حتی اگر نظرشان مخالف نظر استاد باشد و اگر دانشجویی نظر درستی داشته باشد استادان بدون هیچ تعصبی نظرات درست دانشجویان را می‌پذیرند».
وی که تجربه سال‌ها زندگی و تحصیل در سوئد را دارد می‌گوید این پذیرش نظرات دانشجو توسط استادان در دانشگاه تهران حس نزدیکی به فضای دانشگاهی سوئد را به من می‌داد و حسی که در سوئد داشتم اینجا نیز همین گونه بود و البته روابط اینجا بسیار دوستانه و صمیمی‌تر است».
این دانش‌آموخته رشته حقوق دانشگاه تهران در پاسخ به این پرسش که با توجه به تجربه تحصیل در سوئد، استانداردهای آموزشی و پژوهشی دانشگاه تهران را در مقایسه با دانشگاه‌های سوئد چگونه ارزیابی می‌کنید، می‌گوید: «البته تفاوت‌های بین دانشگاه‌های اروپایی و منطقه خاورمیانه وجود دارد، اما باید این نکته را بیان کنم که استادان دانشگاه تهران در مقایسه با استادان دانشگاه‌های سوئد از لحاظ انتقال مفاهیم دروس و انتقال موضوع بسیار بهتر از دانشگاه‌های سوئد هستند و بار زیادی روی دوش استادان در بخش‌های آموزشی است».
میان رحیم با ابراز خرسندی از تحصیل در دانشگاه تهران، می‌گوید: «استادان و کارکنانی که در بخش‌های مرتبط با دانشجویان خارجی فعالیت می‌کنند آینه‌های دانشگاه تهران هستند و باید بهترین تصویر را از دانشگاه تهران انعکاس بدهند و کارکنانی در این بخش‌ها فعالیت کنند که تعامل بهتری با دانشجویان خارجی داشته باشند».

وی که موفق شد با نمره عالی از پایان نامه خود با عنوان «همه پرسی استقلال در حقوق بین‌الملل: مطالعه موردی، همه پرسی در اقلیم کردستان عراق» دفاع کند، با قدردانی از دکتر وکیل، استاد راهنمایی پایان‌نامه خود، درباره فعالیت‌های پژوهشی در دانشگاه تهران می‌گوید: «تولید مقالات علمی در دانشگاه تهران بسیار خوب است و من در دانشگاه تهران مقاله‌نویسی علمی را آموختم و باید بگویم اینجا در دانشگاه تهران استادان دانشجویان را به انجام کارهای علمی و نو ترغیب می‌کنند در حالی‌که تجربه من در دانشگاه عراق این بود که استادان کارهای پژوهشی و تولیدات علمی زیادی ندارند».

میران رحیم که بسیار علاقه‌مند است در مقطع دکترا در دانشگاه تهران ادامه تحصیل بدهد امیدوار است بتواند از بورس تحصیلی دانشگاه در این مقطع استفاده کند.
این دانش‌آموخته پردیس البرز در ادامه این گفت‌وگو به تأثیرات مثبت روابط دانشگاهی و انتقال فرهنگی اشاره می‌کند: «دانشگاه تهران ظرفیت‌ها و امکانات بسیار خوبی دارد و باید از این ظرفیت‌ها برای تعامل بیشتر با دانشجویان خارجی استفاده کند تا بتواند فرهنگ ایرانی را خارج از قالب درسی و در جلسات دوستانه و صمیمی به دانشجویان خارجی منتقل کند تا این دانشجویان در بازگشت به کشورهای خود سفیر فرهنگی ایران و دانشگاه تهران باشند».
دانشجوی بین‌الملل دانشگاه تهران در ادامه با اشاره به اینکه متأسفانه تصویری که از کشورهای خاورمیانه در رسانه‌های غربی ارائه می‌شود تصویر منفی است، می‌گوید: «قبل از آمدنم به ایران تصویری که از ایران در ذهن من شکل گرفته بود تصویری منفی بود به گونه‌ای که مرا برای انتخاب ایران برای تحصیل دچار تردید و دودلی می‌کرد اما علاقه من به فرهنگ ایرانی بر این تردید غلبه کرد و تصمیم گرفتم تحت هر شرایطی برای تحصیل به ایران بیایم».
وی درباره مزیت تحصیل در ایران و دانشگاه تهران می‌گوید: «از نظر شخصی آمدنم به ایران باعث شد تا تصورات قبلی‌ام نسبت به فضای ایران به طور کلی تغییر کند؛ چرا که تصویری که از ایران در بیرون ارائه شده است یک فضای بسیار بسته است و من با انتخاب دانشگاه تهران برای تحصیل تمام این تردیدهایم از بین رفت و متوجه شدم آنچه که از ایران در بیرون از ایران ارائه می‌شود با واقعیت‌های جامعه ایران بسیار متفاوت است. مزیت دیگر تحصیل در ایران هم کسب تجربه و تحصیل در کنار استادان و دانشجویان بسیار با اخلاق و صمیمی دانشگاه تهران بود که قطعاً برای تمام زندگی با من خواهد بود».
او که عاشق زیان فارسی است، زبان فارسی را به نت موسیقی تشبیه می‌کند و می‌گوید من وقتی با یک فارسی زبان سخن می‌گویم گویی نت موسیقی در گوشم نواخته می‌شود. دلیل عشق و علاقه‌ام به شعر فارسی عمقی است که شعر فارسی دارد و از سطحی‌نگری و ماندن در معناهای ظاهری به دور است و دارای لایه‌های عمیق و پنهان معنایی و عرفانی است.
میران رحیم در ادامه سخنان خود از آگاهی عمومی و سازگاری جامعه ایرانی با مظاهر مدرنیته در مقایسه با کشورهای منطقه به عنوان وجه بارز مردم ایران یاد کرد و ایران را دارای فرهنگ بسیار غنی‌ای می‌داند که این پشتوانه فرهنگی به زبان، موسیقی و شعر ایرانی غنا بخشیده است.
دانش‌آموخته پردیس البرز امیدوار است برای تحصیل در مقطع دکترا به دانشگاه تهران بازگردد: «احساس من نسبت به ایران در دو سال زندگی و تحصیل در ایران و دانشگاه تهران با همه خوبی‌ها و بدی‌ها و گلایه‌هایی که دارم و ندارم در یک کلمه خلاصه می‌شود و آن دوستت دارم است و آنچه از ایران در قلب و ذهن من باقی خواهد ماند دوست داشتن ایران و فرهنگ ایرانی است».