پايان نامه

مشخصات پايان نامه:

۹۷/۶/۳۱ دفاع:
۲۹۴۱ شناسه:
محمدمهدي معظمي دانشجو:
طراحي وسيله نقليه سبك براي خدمات باربري در سطح شهر با رويكرد طراحي پايدار عنوان فارسي:
Urban Cargo Vehicle design with Green Design Approach عنوان انگليسي:

امروزه با توجه به افزايش خريد و فروش و مبادلات اينترنتي بسياري از مردم كالاي مورد نياز خود را از فروشگاه هاي اينترنتي خريداري مي كنند، همچنين بسياري از صنف ها همه روزه با تبادل و معامله كالا با يكديگر همكاري مي كنند و بسياري خدمات ديگر در سطح شهر مانند رستوران ها و بعضي سوپر ماركت ها كالا يا خدمات خود را به صورت غير حضوري به مشتريان خود عرضه مي كنند.

در اينجا اين مساله مطرح مي شود كه وسيله اي مورد نياز است كه كالاي خريداري شده را به دست مشتري برساند كه در حال حاضر استفاده از موتور سيكلت تنها راه حل موجود مي باشد و در بعضي موارد از خودرو نيز استفاده مي شود.

با يك بررسي ساده در سطح شهر مي توان به راحتي مي توان تعداد بالاي اين موتورسيكلت ها كه به آن ها پيك گفته مي شود را متوجه شد. موتور سيكلت هايي كه با تمهيداتي ساده و ابتدايي تبديل به وسيله اي براي حمل كالا شده است. در بعضي موارد بعضي از اين پيك ها پا را فراتر گذاشته و به حمل كالاهايي بيش از ظرفيت موتور سيكلت مي پردازند كه اين قضيه منع قانوني دارد و در اين پروژه جايي ندارد.

در اين پروژه دغدغه اصلاح اين گونه از خدمات با يك ايده جايگزين و طراحي جديد در چهارچوب قانوني . مجاز مي باشد.

مشكل ديگري كه در رابطه با پيك هاي موتوري وجود دارد استفاده از موتور سيكلت هايي است كه عموما استاندارد آلايندگي آن ها مربوط به سه يا چهار دهه گذشته مي باشد به طوري كه ميزان آلايندگي بسياري از اين موتورسيكلت ها پنج برابر يك خودرو با استاندارد آلايندگي متوسط است، بنابراين با توجه به كثرت پيك هاي موتوري در سطح شهر اين موتورسيكلت هاي سهم بسزايي در آلودگي هواي شهر بخصوص شهري مانند شهر تهران دارند.

همچنين ايجاد آلودگي صوتي و ظاهر قديمي اين موتورسيكلت ها باعث خدشه دار شدن چهره خيابان ها و شهر شده است. با اين تفاسير طراحي وسيله اي جايگزين با رويكرد طراحي پايدار و منطبق با تكنولوژي روز دنيا مي تواند گام مهمي براي كاهش آلودگي و بي نظمي شهرها به ويژه شهر تهران باشد.

چکيده:

آلودگي، حمل و نقل، حمل بار، موتورسيكلت، طراحي سبز

کلمات کليدي

اساتيد:

دکتر وحيد چوپانكاره استاد راهنما:
دکتر عليرضا اژدري استاد راهنماي دوم:
استاد مشاور:
استاد مشاور دوم:

مقالات مستخرج از پايان نامه:

چکيده سال انتشار Pages Vol/Issue نام مجله/همايش/انتشارات نويسندگان عنوان داخلي/بين المللي وضعيت نوع رديف

تماس با ما

اداره رياست: ۸۸۳۹۱۴۰۰-۰۲۱
امور مالي: ۸۸۳۹۰۸۸۷-۰۲۱
امور اداري: ۸۸۳۹۸۸۶-۰۲۱
آموزش: تماس با کارشناسان آموزش
دورنگار: ۸۸۳۹۰۸۸۹-۰۲۱
دورنگار دبيرخانه: ۸۸۳۹۰۸۸۶-۰۲۱ داخلي ۲۶۰

تهران، بلوار کشاورز، خيابان وصال شيرازي، كوچه فردانش پلاك ۲

آمار وب سايت

توجه

تمامي حقوق براي پرديس البرز دانشگاه تهران محفوظ است. بازنشر اطلاعات اعم از اخبار صفحات وب سايت با ذکر منبع بدون اشکال است. ارجاع به پايان نامه‌هاي دانشجويي بايد قالب استاندارد علمي انجام شود.