پايان نامه

مشخصات پايان نامه:

۹۷/۱۱/۱۶ دفاع:
۱۶۴۲ شناسه:
بتول گرگين دانشجو:
جرائم عليه حقوق خانواده در فضاي مجازي عنوان فارسي:
Offences Against Family Rights in Cyber Space عنوان انگليسي:

با رشد و گسترش فناوري‌هاي اطلاعاتي و ارتباطي و دسترسي عموم جامعه به شبكه جهاني اينترنت در قالب‌هاي متنوع مانند شبكه‌هاي اجتماعي(Social Network)، تالارهاي گفتگو(Chat Room) و ... فضاي جديدي فرا روي كاربران قرار گرفته است. فضايي كه در آن محدوديت‌هايي هم چون مرزهاي جغرافيايي، مليت، بعد مسافت، زمان و ... فاقد معنا و مفهوم است. با پيشرفتهاي كنوني و دامنه‌دار شدن اين فرآيند در زندگيهاي شخصي و بسيار نزديك مانند تلفنهاي همراه و نرم‌افزارهاي آن(APP) موضوع را حساس‌تر نيز كرده است.

همانگونه كه در دنياي واقعي هم با پيش‌رفتهاي بشري شاهد الزامات جديدي هستيم در دنياي مجازي كه اتفاقا زاييده همان پيشرفتهاست محتاج هماهنگ شدن با تاثير اين فناوري بر زندگي انسانها هستيم.

ضريب نفوذ و برد مكاني و زماني فضاي مجازي به گونه‌ايست كه هر گونه تسامح و تساهل در اين فضا بدون در نظر گرفتن صلاح جامعه و به ويژه خانواده به عنوان مهم‌ترين و اصيل‌ترين نهاد اجتماع خيانتي نابخشودني است. چه اينكه تاكنون كشورهاي پيشرفته قوانين شفاف و روشني جهت ايجاد تعادل و هماهنگي مورد نياز با تبعات فناوري اطلاعات و ارتباطات داشته اند.

صيانت از پايه‌هاي خانواده در فضاي مجازي ابعاد گوناگوني دارد كه فاصله‌اي از فرهنگ‌سازي خانواده‌ها و جامعه تا اقدام‌هاي تقنيني و اجرايي را شامل مي‌شود. موضوع قابل ملاحظه در اين مقوله ميزان فراگيري و عدم محدوديتهاي ذاتي پيامهاي منتشره و در نتيجه تبعات آنها در فضاي مجازيست. موضوعي كه مي بايستي قانونگزار با توجه به آن نظرات پيشگيرانه خود را اعمال نمايد. اگر يكي از اهداف قانون را جنبه بازدارندگي آن بينگاريم در دنياي مجازي اين مهم اهميت فوق العاده‌اي پيدا مي‌كند چون با اتفاق تنها يك نمونه از انواع و اقسام ناهنجاريهاي اجتماعي در اين فضا مي‌توان انتظار فراگيري آن و تبعاتش در كل جامعه را داشت. در اين ميان خانواده بيشتر از ساير نهادهاي اجتماعي در معرض آسيب‌هاي فضاي حاكم بر فضاي مجازي است. از اين رو با ملاحظه‌ي رويكرد اسلام به مسئله خانواده كه مبتني بر تقويت و تحكيم بنيان آنست، آسيب شناسي اين مهم در نظام حقوق خانواده اسلام ضرورتي مضاعف پيدا خواهد كرد.

علاوه بر اين پيچيدگي و تنوع جرمهاي مرتبط با حقوق خانواده در فضاي مجازي(Cyber Space) به دليل تازگي و عدم تشابه "ظاهري" با دنياي فيزيكي و واقعي (Real Word) كار را براي مراحل مختلف اعم از قانونگزاري، اثبات جرم و اجراي حكم سخت نموده است. لذا بررسي جرم‌هاي ارتكابي كه مستقيم يا باواسطه ناظر به حوزه حقوق خانواده است از يك سو، و امكان سنجي تطبيق آن با جرايم مشابه در فضاي واقعي، مي‌تواند بخش عمده‌اي از مشكلات پيش‌رو را در فرايند قانونگذاري مرتفع سازد، چه آنكه قابليت و ظرفيت فضاي مجازي به گونه‌اي است كه نه تنها شبيه‌سازي انگاره‌هاي واقعي در آن با سهولت بيشتري امكان‌پذير است، بلكه مسائل نوپديد و مستحدثي را موجب شده است كه يا وقوع آن در فضاي واقعي ممكن نيست يا احيانا در صورت امكان با موانع و خطرات جدي مواجه است كه سبب اقبال مجرمين به فضاي سايبري ميشود.

چکيده:

مردم فضاي سايبري حقوق خانواده

کلمات کليدي

اساتيد:

دکتر احمد باقري استاد راهنما:
استاد راهنماي دوم:
دکتر عليرضا هدائي استاد مشاور:
استاد مشاور دوم:

مقالات مستخرج از پايان نامه:

چکيده سال انتشار Pages Vol/Issue نام مجله/همايش/انتشارات نويسندگان عنوان داخلي/بين المللي وضعيت نوع رديف
Journal of Educational Technology & Society گرگين . دكتر احمد باقري جرائم عليه حقوق خانواده در فضاي مجازي از منظر فقه و حقوق بين المللي پذيرش شده مقاله در مجله Scopus/ISI ۱

تماس با ما

اداره رياست: ۸۸۳۹۱۴۰۰-۰۲۱
امور مالي: ۸۸۳۹۰۸۸۷-۰۲۱
امور اداري: ۸۸۳۹۸۸۶-۰۲۱
آموزش: تماس با کارشناسان آموزش
دورنگار: ۸۸۳۹۰۸۸۹-۰۲۱
دورنگار دبيرخانه: ۸۸۳۹۰۸۸۶-۰۲۱ داخلي ۲۶۰

تهران، بلوار کشاورز، خيابان وصال شيرازي، كوچه فردانش پلاك ۲

آمار وب سايت

توجه

تمامي حقوق براي پرديس البرز دانشگاه تهران محفوظ است. بازنشر اطلاعات اعم از اخبار صفحات وب سايت با ذکر منبع بدون اشکال است. ارجاع به پايان نامه‌هاي دانشجويي بايد قالب استاندارد علمي انجام شود.