خبر شماره ۴۷۷۳

نشست صميمي مسئولين پرديس البرز با دانش آموختگان پرديس به منظور تشكيل بنياد حاميان و كانون فارغ التحصيلان پرديس البرز

بازديد: ۶۰۳     ۹۷/۳/۳۰


به گزارش روابط عمومي پرديس البرز، روز سه شنبه مورخ ۹۷/۳/۲۹ نشست صميمي دانش آموختگان پرديس البرز با مسئولين اين پرديس برگزار گرديد. در ابتداي اين نشست آقاي دكتر يونس نوربخش، رئيس پرديس ضمن خوشامدگويي به مدعوين گفت پرديس البرز از چندي پيش در تلاش بوده تا خانواده فارغ التحصيلان پرديس البرز را گرد هم آورد و راجع به همكاري در زمينه هاي مختلف با آنها گفت و گو نمايد. 
وي در ادامه افزود پرديس البرز دانشگاهي است با قدمت حدود ۷ سال كه فعلا تا رسيدن به استانداردهاي دانشگاه هاي تراز اول فاصله دارد. با توجه به اينكه پرديس البرز از بدنه دانشگاه تهران است، اميدواريم بتواند به مرور از جهت آموزشي و پژوهشي استانداردهاي بالاتري را كسب كند. يك دانشگاه تا بتواند شكل بگيرد و به سطح مناسبي از استانداردها برسد نياز به زمان دارد. اصولا يك دانشگاه پس از طي مدت زمان حداقل ۲۵ سال مي تواند ادعا نمايد كه شكل گرفته است. به هرحال پرديس البرز گام هاي خوبي را پشت سر گذاشته است. در حال حاضر، پرديس البرز داراي ۲۴۰۰ دانشجو مي باشد كه در بيش از ۷۰ رشته در مقاطع تحصيلات تكميلي مشغول به تحصيل هستند. انتقال پرديس البرز از كرج به تهران، باعث حضور دانشجويان پرديس البرز در كنار ساير دانشجويان دانشگاه تهران گرديده است كه همين امر باعث ارتقاي كيفيت آموزش و پژوهش و در نتيجه رضايت دانشجويان پرديس گرديده است. پرديس البرز در حال حاضر برنامه هايي را براي توسعه در زمينه هاي كيفي و كمي نظر گرفته است. به عنوان مثال مي توان به فعاليت هاي صورت گرفته در حوزه بين الملل از جمله آموزش از راه دور براي دانشجويان خارجي اشاره نمود. در حوزه دانشجويان، فعاليت هاي پژوهشي و نيز برنامه هاي ورزشي مورد حمايت پرديس قرار گرفته است. در دنيا، دانشگاه ها بر اساس شاخص هاي مختلف رتبه بندي مي شوند مانند ميزان اساتيد، تعداد مقالات، رشته ها و ... يكي از اين شاخص ها تعداد فارغ التحصيلان و ميزان تاثير آنها در جامعه مي باشد. طبق بررسي هاي صورت گرفته، پرديس البرز در اين زمينه پتانسيل بالايي دارد. تعداد بسياري از فارغ التحصيلان پرديس نه تنها شاغل مي باشند بلكه خودشان از مديران شركت هاي خصوصي، دولتي، تجاري و صنعتي مي باشند كه مي توانند كمك بسياري به جامعه دانشگاهي بنمايند. دانشگاه هاي ديگر ممكن است كمتر از اين ظرفيت برخوردار باشند. ما به دانشجويان و فارغ التحصيلان پرديس البرز به عنوان سرمايه هاي دانشگاه تهران نگاه مي كنيم. بحث كانون فارغ التحصيلان موضوعي است كه خيلي از دانشگاه ها به منظور ارتباط مستمر فارغ التحصيلان با دانشگاه در دنيا دارند. اين كانون باعث مي گردد تا هم دانشگاه از پتانسيل فارغ التحصيلان استفاده نمايد و هم آنها از پتانسيل دانشگاه. ضمنا باعث مي گردد تا فارغ التحصيلان بتوانند شبكه اي براي ارتباط بيشتر با يكديگر در اختيار داشته باشند. مساله بعدي، تاسيس بنياد حاميان پرديس البرز مي باشد. در حال حاضر اكثر دانشكده ها و پرديس ها داراي چنين بنيادي مي باشند. هدف از تاسيس چنين بنيادي اين است كه خيرين، واقفين و كساني كه مي توانند بصورت مادي، معنوي و فكري به پرديس و دانشگاه كمك نمايند را گرد هم آورد. بخصوص در زمينه حمايت از دانشجوياني كه صاحب ايده مي باشند و يا طرح ها و پروژه هاي بزرگ تحقيقاتي دارند. گاهي حمايت از يك فكر و يا يك دانشجو به منظور اينكه يك طرح به مقصد برسد، خودش يك نوع وقف است. كار خير فقط اين نيست كه ساختمان، مدرسه يا مسجد ساخته شود. بسياري از امور خير، معنوي يا نرم افزاري هستند. ما مي توانيم از ايده هاي شما استفاده نماييم. اميدواريم كانون شكل بگيرد و محملي باشد براي ارتباط بيشتر شما عزيزان با پرديس البرز. از طرفي ارتباط دانشگاه با صنعت موضوع مهمي است كه كانون مي تواند حلقه وصل بين اين دو باشد. اميدواريم امروز نام شما عزيزان به عنوان اولين پيشگامان فعاليت در اين دو زمينه در تاريخ ثبت گردد.

 

 

 

 

 

در ادامه آقاي دكتر غلامي، قائم مقام بنياد حاميان دانشگاه به ايراد سخنراني پرداخت و گزارشي از فعاليت هاي بنياد حاميان دانشگاه ارائه نمود. براساس گزارش ايشان، بنياد حاميان دانشگاه از سال ۱۳۹۳ فعاليت خود را شروع نموده است و در سال ۱۳۹۶ موفق به دريافت مجوز فعاليت از وزارت كشور گرديده است. در طي اين سه سال كانون توانسته است حدود بيست ميليارد تومان كمك هاي مردمي جمع آوري نمايد كه از اين مقدار حدود ۶ ميليارد تومان در قالب بورسيه به دانشجويان برتر اعطا گرديده است و مابقي به امر ساختمان سازي و تجهيز مراكز تحقيقاتي دانشگاه اختصاص يافته است. در ادامه وي به نمونه هايي از دانشگاه هايي كه نسبت به جذب كمك از منابع مختلف اقدام مي نمايند مانند هاروارد، استنفورد و ... اشاره نمود. وي افزود جذب كمك هاي مردمي باعث مي گردد تا دانشگاه بتواند در مسير دانش گام هاي موثرتري بردارد از جمله جذب نخبگان كه خود باعث ثروت آفريني مي گردند و در نهايت ايجاد قدرت مي نمايند. دكتر غلامي پس از اشاره به دانشگاه هاي برتر در زمينه ايجاد بنياد حاميان گفت پرديس البرز پتانسيل هايي دارد كه ساير دانشكده ها و پرديس ها دارا نيستند. يكي از اين پتانسيل ها اينست كه اكثر دانشجويان اين پرديس شاغل مي باشند. به همين دليل بهتر مي توانند باعث ارتباط پرديس البرز با صنعت گردند. در انتها وي اظهار اميدواري نمود تا با كمك فارغ التحصيلان پرديس البرز به منظور ايجاد كانون فارغ التحصيلان پرديس البرز و فعاليت هايي كه كانون در آينده انجام خواهد داد فصل نويني در دانشگاه تهران و آموزش عالي كشور شروع گردد.

در ادامه مراسم چند تن از فارغ التحصيلان، نظرات خود را مطرح كردند. ابتدا آقاي دكتر گلبرگ، فارغ التحصيل رشته محيط زيست اقدام به ايراد سخنراني نمود. وي پيشنهاداتي از قبيل كمك به بخش پژوهش در برخي رشته ها به منظور تسهيل دسترسي دانشجويان به اطلاعات مورد نياز پژوهش و كمك به تحقيق و پژوهش در بخش سلامت ارائه نمود.

سپس از خانم دكتر نخستين، اولين شهردار زن كشور درخواست به عمل آمد تا به ايراد سخنراني بپردازند. وي ضمن تشكر از مسئولين پرديس گفت: ما بايستي به كار تيمي اعتقاد داشته باشيم تا بتوانيم به موفقيت دست يابيم. در سال هاي اخير اكثر افراد بصورت جزيره اي فكر و عمل نموده اند اما در اين ميان كار تيمي است كه باعث موفقيت مي گردد. وي در ادامه پيشنهاد عقد تفاهم نامه با پرديس البرز در زمينه موضوعات مختلف پژوهش محور را ارائه نمود.

در ادامه آقاي بروجردي فارغ التحصيل رشته مديريت استراتژيك ويژگي اصلي دانش اموختگي پرديس البرز را وجود رشته هاي خاص مقاطع تحصيلات تكميلي و تجارب بالاي دانشجويان در حوزه هاي كاري مربوطه اعلام نمود. وي در ادامه پيشنهاد نمود تا ارتباط پويا و فعال دانش آموختگان با قسمت هاي پژوهش هاي كاربردي و فناوري برقرار گردد تا بتوان از پتانسيل آنها در فرايندهاي علمي پژوهشي استفاده نمود.

آخرين نفري كه از جمع فارغ التحصيلان به ايراد سخنراني پرداخت آقاي دكتر اراكي تبار، فارغ التحصيل رشته مديريت بازرگاني بود. وي ضمن تاكيد بر ارتباط مستمر صنعت و دانشگاه براي ارتقاي دو طرف بر ارتباط مستمر با فعالان اقتصادي به منظور افزايش توان عملياتي پرديس البرز اشاره نمود. وي گفت كه در حال حاضر حلقه مفقوده در اين ميان ارتباط دانشگاه با صنعت مي باشد. وي پيشنهاد نمود تا پرديس البرز ارتباط مستمري را با كسب و كارهاي توليدي و خدماتي برقرار نمايد تا از اين طريق موجب افزايش ارزش افزوده گردد.    

در پايان مراسم از دانشجويان قهرمان ورزشي پرديس در رشته هاي مختلف تقدير به عمل آمد.  در ادامه ليست دانشجويان به تفكيك رشته هاي ورزشي اعلام مي گردد:

 

 

نام و نام خانوادگي

مقطع تحصيلي

رشته ورزشي

مدال

مائده ياري

دكتري

شنا

۲ طلا، ۱ نقره و ۱ برنز

سيما محمدخان بيگي

كارشناسي ارشد

تنيس روي ميز

۱ طلا و۱ نقره

الهام حسيني

دكتري

هندبال

طلا

فرشاد دادفر

دكتري

شنا

۲ طلا، ۲ نقره و ۱ برنز

احمد پوراوند

دكتري

جودو

طلا

علي نهاوندي

كارشناسي ارشد

كشتي آزاد

طلا

محمد سيستاني

كارشناسي ارشد

بسكتبال

طلا

علي ذاكريان

دكتري

آلتيميت فريزبي

طلا