خبر شماره ۴۴۷۸

معاون فرهنگي دانشگاه تهران: انس با كتاب جامعه را از آسيب مصون مي‌دارد

بازديد: ۱۲۱۷     ۹۶/۲/۱۷

دكتر مجيد سرسنگي، معاون فرهنگي دانشگاه تهران، ۱۱ ارديبهشت ۹۶ در آيين اختتاميه نخستين جشنواره كتاب سال فرهنگي دانشجويان، كتاب را حامل ميراث گذشتگان از يك نسل به نسل ديگر توصيف كرد و گفت: «يكي از نكات مهمي كه در جامعه امروز با آن مواجه هستيم بحث توسعه فرهنگي است و كتاب را مي‌توان از جمله مؤلفه‌هاي مهم در اين زمينه برشمرد».

به گزارش روابط عمومي دانشگاه تهران، معاون فرهنگي دانشگاه افزود: «بسياري از صاحبنظران معتقدند كه حل برخي از مشكلات حتي در حوزه‌هاي سياسي، اقتصادي در كنار توسعه فرهنگي امكان‌پذير است».

دكتر مجيد سرسنگي، يكي از راه‌هاي مصون ماندن جوامع از آسيب‌ها را انس مردمان آن با كتاب دانست و تصريح كرد: «كشوري مي‌تواند خود را به‌عنوان يك تمدن پر قدرت و ماندگار معرفي كند كه در اين زمينه پيشرو و صاحب‌انديشه باشد».

معاون فرهنگي دانشگاه‌تهران، وجود انديشمندان و متفكراني كه بر امر كتاب خواندن و تأليف توجه داشته‌اند را يكي از علل پايداري و خودنمايي تمدن ايراني و اسلامي با بودن تمامي مشكلات عنوان كرد.

وي با انتقاد از آمار پايين سطح كتابخواني در جامعه گفت: «ما وظيفه داريم در دانشگاه‌ها دانشجويان را براي پرداختن بيشتر به بحث كتاب تشويق كنيم. دانشجويان اگر بخواهند بعد از فارغ‌التحصيلي در جامعه نقش بسزايي ايفا كنند، بايد كتاب خواني را جزو برنامه‌هاي خود قرار دهند».

معاون فرهنگي دانشگاه تهران با اشاره به اينكه سنگ بناي اين جشنواره در سال ۱۳۹۵ گذاشته شده است، گفت: «در سه گروه علمي و اجتماعي، سياسي، ديني و تربيتي و هنري و ادبي پذيرش كتاب‌ها صورت گرفت و داوران همه از استادان دانشگاهي بودند. وجه تمايز اين جشنواره با ساير جشنواره‌ها در اين بود كه به مسئله كيفيت كتاب‌ها توجه ويژه‌اي شده است».

دكتر سيد ضيا هاشمي، معاون فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، نيز با اشاره به اينكه برنامه‌هاي دانشگاه تهران به‌عنوان نماد آموزش عالي هميشه پر افتخار است، گفت: «در حوزه كتاب هر فعاليتي قابل تقدير است و چنين جشنواره‌هايي براي مؤلفين كتاب و اهل كتاب كه پيشگامان فرهنگ هستند، يك امتياز محسوب مي‌شود».

وي با تأكيد بر اينكه ما در عرصه فرهنگي نياز به كار بيشتري داريم، افزود: «جامعه ما نيازمند توسعه و ارتقاي فرهنگي است. فرهنگ را با عنوان اينكه بزرگان ما به آن اشاره داشته‌اند، و اكسيژني كه تنفس مي‌كنيم در جامعه و رويه زندگي و دستورالعمل تعاملات اجتماعي بايد در نظر بگيريم».

دكتر هاشمي اظهار داشت: «ميزان كتاب‌خواني در جامعه ما بسيار كمتر از آن چيزي است كه شأن تاريخي و فرهنگي ما ايجاب مي‌كند. نسل‌هاي گذشته علاوه بر قرآن و تمدن ديني مأنوس با كتاب‌هايي همچون شاهنامه بودند اما در حال حاضر نسل دانشگاهي خيلي با اين موضوع انس ندارد».

دكتر يونس نوربخش، رئيس پرديس البرز دانشگاه تهران، نيز با اشاره به اينكه اين دهه به‌عنوان عصر فرهنگ نام‌گذاري شده است، گفت: «اگر در نظريه‌هاي گذشته بر ساختارها، اقتصاد، سياست و دولت تأكيد شده است، امروزه از فرهنگ به‌عنوان سنگ بناي تحولات اجتماعي ياد مي‌شود».

وي با طرح اين نكته كه در جامعه ما مصرف فرهنگي پايين است، افزود: «در سبد كالاي زندگي ما كالاهاي فرهنگي به‌ويژه كتاب درصد بسيار كمي از هزينه‌هاي ما را به خود اختصاص مي‌دهد».

وي يكي از مشكلات را شكاف نسلي برشمرد و اظهار كرد: «اين كار محققان و نويسندگان است كه با قلم جديد اين ارتباط را برقرار كنند. موزه‌هاي ما حافظ ميراث مادي و كتاب ميراث دار گنجينه‌هاي معنوي گذشته است».

در پايان به برگزيدگان اين جشنواره لوح تقدير جايزه نقدي اهدا شد.


برگزيدگان اختتاميه نخستين جشنواره كتاب سال فرهنگي دانشجويان

بخش اجتماعي و سياسي

مدرنيته (تجدد)، نويسنده سجاد صفارهرندي، محمدرضا قائمي نيك / رتبه دوم / لوح تقدير و سي ميليون ريال

اقتصاد مقاومتي از نظر تا عمل / مصطفي شهيدي نسب / رتبه سوم / لوح تقدير و بيست ميليون ريال

نوروز در دو سوي آستارارود: باورها، آئين‌ها، آداب و رسوم، بازي‌ها، خوراك‌ها و اشعار نوروزي تالشان ايران و جمهوري آذربايجان / آرمين حيدريان / قابل تقدير / لوح تقدير و پنج ميليون ريال


بخش ديني، اخلاقي و تربيتي

كندو: تجلي اخلاق در شعر پارسي / نويسنده سيدحميدرضا حسيني دانشور / رتبه دوم / لوح تقدير و سي ميليون ريال

خداشناسي در عرفان حلقه كيهاني / محمودرضا قاسمي / رتبه سوم / لوح تقدير و بيست ميليون ريال

مباني قرآني و حديثي كلام مقام معظم رهبري (مدظله العالي) درباره علم / محمد جواد كوچك يزدي، زينب علمدار / قابل تقدير / لوح تقدير و پنج ميليون ريال


بخش هنري و ادبي

ادبيات داستاني جنگ در ايران / مهدي سعيدي / رتبه اول / لوح تقدير و پنجاه ميليون ريال

صفات وجهي در زبان فارسي / نگين ايلخاني‌پور / قابل تقدير / لوح تقدير و پنج ميليون ريال

سقا نفار / ميكائيل مقيم پوربيژني / قابل تقدير / لوح تقدير و پنج‌ميليون ريال

 

 

 

 


بازديد: ۳۲۲۵۵   ۹۴/۶/۲۸
بازديد: ۱۵۵۵۴   ۹۴/۲/۳۰
بازديد: ۱۰۹۳۲   ۹۶/۶/۱۲
بازديد: ۹۴۸۴   ۹۵/۹/۲۰
بازديد: ۸۱۷۴   ۹۶/۶/۱۳
بازديد: ۷۳۰۱   ۹۶/۳/۱۷
بازديد: ۵۵۵۳   ۹۷/۶/۱۳
بازديد: ۵۲۱۲   ۹۶/۶/۱۱
بازديد: ۴۴۸۹   ۹۶/۱/۲۸
بازديد: ۴۴۴۱   ۹۶/۱۱/۸
بازديد: ۳۶۹   ۹۷/۶/۲۷
بازديد: ۱۹۰   ۹۷/۶/۲۷
بازديد: ۸۵   ۹۷/۶/۲۵
بازديد: ۲۳۴   ۹۷/۶/۲۵
بازديد: ۶۵   ۹۷/۶/۱۹
بازديد: ۴۶   ۹۷/۶/۱۹
بازديد: ۴۱۰   ۹۷/۶/۱۸
بازديد: ۴۴   ۹۷/۶/۱۷
بازديد: ۵۵۵۳   ۹۷/۶/۱۳
بازديد: ۴۲   ۹۷/۶/۱۱

تماس با ما

اداره رياست: ۸۸۳۹۱۴۰۰-۰۲۱
امور مالي: ۸۸۳۹۰۸۸۷-۰۲۱
امور اداري: ۸۸۳۹۸۸۶-۰۲۱
آموزش: تماس با کارشناسان آموزش
دورنگار: ۸۸۳۹۰۸۸۹-۰۲۱
دورنگار دبيرخانه: ۸۸۳۹۰۸۸۶-۰۲۱ داخلي ۲۶۰

تهران، خيابان انقلاب، خيابان وصال شيرازي، كوچه فردانش پلاك ۲

آمار وب سايت

توجه

تمامي حقوق براي پرديس البرز دانشگاه تهران محفوظ است. بازنشر اطلاعات اعم از اخبار صفحات وب سايت با ذکر منبع بدون اشکال است. ارجاع به پايان نامه‌هاي دانشجويي بايد قالب استاندارد علمي انجام شود.