خبر شماره ۴۴۲۰

ششمين دور نشست مشترك مركز بين‌المللي گفت‌وگوي اديان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و كليساي ارتدوكس يونان

بازديد: ۳۲۸     ۹۵/۱۲/۵

 ششمين دور نشست مشترك مركز بين‌المللي گفت‌وگوي اديان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و كليساي ارتدوكس يونان با موضوع «عقلانيت ديني؛ راهكار مقابله با خشونت و افراط‌گرايي»، ۲ و ۳ اسفندماه با ارائه مقاله توسط اساتيد و علماي دانشگاه‌ها و حوزه و هيأت يونان در تهران برگزار شد.

در اين دور از گفت‌وگوها، اساتيد و علماي دانشگاه‌ها و حوزه از جمله يونس نوربخش،جامعه شناس دانشگاه تهران و رئيس پرديس البرز، محمد باقر طالبي‌دارابي، استاد دانشگاه اديان و مذاهب، عارف‌زاده، استاد دانشگاه اديان و مذاهب، اسقف اعظم سيبوه سركيسيان، خليفه ارامنه تهران و  طوبي كرماني، استاد دانشكده الهيات دانشگاه تهران حضور مي‌يابند.

دكتر نوربخش در سخنراني خود بر اهميت بررسي علل افزايش انواع خشونت در جهان تاكيد كرد. ائ دور شدن عقل مدرن از معنويت و اخلاق و هم چنين دور شدن دين از عقلانيت و اسارت در آن در بند تعصب و يا ابزاري در دست سياست را عامل رشد خشونت دانست.

همچنين، هيأت يوناني چون متروپل آنتي موس كوكوريدوس، نماينده اسقف اعظم و عضو شوراي مركزي اسقفان يونان و رييس هيأت انديشمندان يوناني، متروپل پاناگيوتيس گئورگپولوس، نماينده اسقف‌اعظم و رييس كليساهاي منطقه شمال، اپوستولوس نيكولايدين، رييس دانشكده الهيات دانشگاه آتن، كنستانتينو، رييس دانشكده الهيات دانشگاه ارسطو، ميخائيل ماريوراس، عضو هيأت علمي دانشگاه آتن و اسلام‌شناس و نويسنده، خانم كرياري، رييس دانشگاه پانتؤن آتن و نيكي پاپايورگي يو، عضو هيأت علمي دانشكده الهيات دانشگاه ارسطو به ارائه مقالات خود مي‌پردازند.

خانم كرياري رييس دانشگاه پانتئون آتن همچنين با بيان اينكه حدود ۱۲۰ هزار مسلمان در يونان حضور دارند، گفت: مسلمانان يونان مختار هستند كه يا قوانين شريعت اسلام و يا قوانين ملي را انتخاب و بر اساس آن زندگي كنند.وي تأكيد كرد: ماده ۱۴ قانون اساسي يونان، آزادي اديان را در اين كشور تضمين مي‌كند و بر اين اساس با همه افراد به صورت تساوي برخورد مي‌شود. حتي نسبت به افراد غيرمذهبي هم هيچ سوءقضاوتي انجام نمي‌شود و همچنين پيروان اندك هندويسم و بوديسم نيز، فعاليت‌هاي ديني خود را دارند.

كرياري با تأكيد بر اينكه در يونان پيروان اديان بر اساس دكترين اعتقادي خود زندگي مي‌كنند، گفت: در يونان هر كسي مي‌تواند دين خود را تغيير دهد و اين كار هيچ پيامدي براي او در پي ندارد.

سخنان رييس دانشگاه پانتئون آتن با تأكيد بر اينكه كليسا و رهبران ديني بايد از فعاليت در خصوص علم ژنتيك مراقبت كنند تا انسان به يك موجود پارامتريك در ژنتيك و همچنين به يك موجود مالي تبديل نشود، پايان يافت.

در اين نشست دو روزه، انديشمندان ديني مسلمان و مسيحي مقالات خود را با موضوعات «نقش آموزش و خانواده در مقابله با افراط‌گرايي و خشونت»، «نقش رهبران ديني در جلوگيري از خشونت و افراط‌گرايي»، «رويكرد عقلاني به دين براي مقابله با خشونت و افراط‌گرايي»، «عقلانيت و اعتدال» و «انسانيت و ارزش‌هاي مشترك، ره‌آوردهاي ديني براي داشتن جهاني بهتر» ارائه خواهند داد.

شركت‌كنندگان در اين نشست دو روزه، فضاي اين دور از گفت‌وگوها را بسيار مثبت و سازنده ارزيابي كردند. هر دو طرف بر لزوم توسعه همكاري‌هاي ديني و علمي به منظور آشناسازي مسلمانان و مسيحيان با اصول ديني، اخلاقي، تاريخي و الهيات و آيين ديني يكديگر تأكيد كردند. همچنين، طرفين ضمن ابراز رضايت از نتايج گفت‌وگوي بين جامعه مسلمان جمهوري اسلامي ايران و جامعه مسيحي ارتدكس يونان، خواستار ادامه گفت‌وگوها و همكاري‌هاي في مابين‌ شدند.

در آيين اختتاميه اين دور از گفت‌وگوهاي ديني مقرر شد تا هفتمين دور گفت‌وگوي ميان انديشمندان مسلمان ايران و انديشمندان مسيحي ارتدكس يونان، نيمه دوم سال ۲۰۱۸ ميلادي در آتن برگزار شود.


تماس با ما

اداره رياست: ۸۸۳۹۱۴۰۰-۰۲۱
امور مالي: ۸۸۳۹۰۸۸۷-۰۲۱
امور اداري: ۸۸۳۹۸۸۶-۰۲۱
آموزش: تماس با کارشناسان آموزش
دورنگار: ۸۸۳۹۰۸۸۹-۰۲۱
دورنگار دبيرخانه: ۸۸۳۹۰۸۸۶-۰۲۱ داخلي ۲۶۰

تهران، خيابان انقلاب، خيابان وصال شيرازي، كوچه فردانش پلاك ۲

آمار وب سايت

توجه

تمامي حقوق براي پرديس البرز دانشگاه تهران محفوظ است. بازنشر اطلاعات اعم از اخبار صفحات وب سايت با ذکر منبع بدون اشکال است. ارجاع به پايان نامه‌هاي دانشجويي بايد قالب استاندارد علمي انجام شود.